Wykład jubileuszowy – dr Emilia Kłoda: Jan Brueghel Starszy „Krajobraz z Hermesem, Heliosem i Selene”

Czas

20 czerwca 2024 roku

godzina 17.30

Miejsce

Refektarz Ossolineum

Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław

Prelegent

dr Emilia Kłoda

Dział Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich

Jan Brueghel Starszy „Krajobraz z Hermesem, Heliosem i Selene”

20 czerwca 2024 roku o godzinie 17.30 zapraszamy do Refektarza Ossolineum na ostatni już przed wakacjami wykład z cyklu Skarby 200-lecia, organizowanego w ramach jubileuszu Muzeum Książąt Lubomirskich. Dr Emilia Kłoda wygłosi wykład pod tytułem: Jan Brueghel Starszy „Krajobraz z Hermesem, Heliosem i Selene”, miniatura z przełomu XVI i XVII wieku

Wstęp wolny!

Spotkanie będziemy transmitować na żywo na Facebooku.

Miniaturowy pejzaż nie przedstawia realnego miejsca, lecz stanowi element intelektualnej gry pełnej ukrytych znaczeń. Kluczem do ich zrozumienia mogą być traktaty alchemiczne. W czasach Jana Brueghela starszego (1568–1625) ikonografia alchemiczna przeżywała największy rozkwit, a hermetyczna symbolika przenikała do sztuki. Jeśli w ten sposób odczytamy dzieło Brueghla, całą kompozycję należy rozumieć jako metaforę alchemicznego łączenia przeciwieństw. Mitologiczne postacie oznaczają przemianę jednego metalu w drugi: Hermes (symbol rtęci) idzie przez most w stronę Heliosa-Słońca i Selene-Księżyca (symboli złota i srebra). Niezwykły błękit, który zapełnia dużą część krajobrazu, sugeruje jedność nieba i ziemi oraz dnia i nocy.

Przed wykładem zapraszamy na wystawę Historia nie/oczywista, na której będzie można zobaczyć wyeksponowany medal (wystawa czynna w godzinach 10.00-18.00).

O cyklu „Skarby 200-lecia”

Cykl wykładów jubileuszowych Muzeum Książąt Lubomirskich inspirowany jest publikacją Zmienny krajobraz. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich. Podczas wydarzenia będzie można kupić książkę na miejscu.

Przynajmniej raz w miesiącu zaprosimy Państwa na opowieść o największych skarbach Muzeum. To wyjątkowa okazja, aby obejrzeć na co dzień niedostępne eksponaty, a także poznać ich wartość, historię i niezwykłe losy ściśle związane z dziejami Muzeum.