Konferencja „Polska Polityka Wschodnia” (Kolegium Europy Wschodniej) w Ossolineum

Polska Polityka Wschodnia

22 listopada w Ossolineum odbyły się obrady pierwszego dnia konferencji „Polska Polityka Wschodnia” – cyklicznego wydarzenia organizowanego we Wrocławiu i Wojnowicach przez Kolegium Europy Wschodniej.

„Polska Polityka Wschodnia” to spotkanie ekspertów, dyplomatów, polityków, aktywistów społeczeństwa obywatelskiego, samorządowców, naukowców, dziennikarzy i wszystkich osób zainteresowanych tematyką wschodnią.

Głównymi tematami tegorocznej edycji wydarzenia są przyszłość polskiej polityki wschodniej po wyborach parlamentarnych oraz wojna Ukrainy z agresją rosyjską.

Konferencję otworzyli:

  • Laurynas Vaičiūnas, prezes Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu
  • Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia
  • Łukasz Kamiński, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
  • Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

W pierwszej części spotkania o wpływie historii na współczesność opowiadał wybitny ukraiński historyk, Jarosław Hrycak, w rozmowie z Łukaszem Galuskiem, zastępcą dyrektora Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

W drugim panelu tego dnia przedstawiciele najważniejszych środowisk politycznych próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy polityka wschodnia rzeczywiście cieszy się w Polsce konsensusem.

Konferencja jest organizowana przez Kolegium Europy Wschodniej przy współpracy organizacji zajmujących się  Europą Wschodnią i przy wsparciu Gminy Wrocław.

Program konferencji, która trwa 3 dni, oraz szczegóły wydarzenia są dostępne na stronie Kolegium Europy Wschodniej.