Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego 2024 – Javier Solana
(impreza zamknięta)

Uwaga! Wydarzenie tylko dla zaproszonych gości. W sobotę 22 czerwca cały budynek Ossolineum będzie zamknięty.

Laureat 2024 – Javier Solana

Tegorocznym laureatem Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego został Javier Solana, hiszpański polityk i dyplomata, były sekretarz generalny NATO, wysoki przedstawiciel do spraw wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz sekretarz generalny Rady Unii Europejskiej. To za jego kadencji jako sekretarza generalnego NATO, Polska, Czechy i Węgry przystąpiły do Sojuszu. Uroczysta gala wręczenia nagrody odbędzie się w sobotę 22 czerwca 2024 roku na Dziedzińcu Ossolineum.

Javier Solana Madariaga urodził się 14 lipca 1942 roku w Madrycie. Jest hiszpańskim politykiem (z wykształcenia fizykiem). Od 1995 do 1999 roku był sekretarzem generalnym NATO, następnie do roku 2009 wysokim przedstawicielem Unii Europejskiej ds. wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

Javier Solana, gdy dowiedział się o przyznaniu mu nagrody, powiedział:

Z wielkim zaszczytem przyjmuję wiadomość o przyznaniu mi Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Polska jest kluczowym elementem w zrozumieniu historii współczesnej Europy. Od czasu przystąpienia do NATO udowodniła, że jest niezawodnym sojusznikiem, wnosząc ogromny wkład we wspólne bezpieczeństwo i rozwój Europy.
Dr Łukasz Kamiński, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich i członek kapituły Nagrody, zauważył:
Wyróżniamy Javiera Solanę w wyjątkowym momencie – w 25. rocznicę przystąpienia Polski do NATO i 20. wstąpienia do Unii Europejskiej. Wojna w Ukrainie uświadamia nam, jak fundamentalnego dokonaliśmy wówczas wyboru. Dzięki decyzjom takich ludzi jak Javier Solana możemy dziś wraz z wieloma innymi państwami naszego regionu cieszyć się bezpieczeństwem i rozwojem.

Nagroda Jana Nowaka Jeziorańskiego

Nagroda ustanowiona w 2004 roku przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego i założone z jego inicjatywy w 2001 roku Kolegium Europy Wschodniej oraz miasto Wrocław, Uniwersytet Wrocławski i Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Nagrodę otrzymuje co roku 4 czerwca osoba lub instytucja, której działalność realizuje „myślenie o państwie jako dobru wspólnym”. Uroczystość wręczenia Nagrody odbywa się w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu.