Nowy kasztanowiec na dziedzińcu

Nowy początek
na dziedzińcu

Na dziedzińcu Ossolineum rośnie już nowy kasztanowiec. Zasadzili go wspólnie prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i dyrektor Ossolineum Łukasz Kamiński. Drzewo jest darem Wrocławia dla Ossolineum i ma szansę stać się symbolem naszej rozwijającej się współpracy.

Myśląc o przyszłych pokoleniach Wrocławian i przyszłych pokoleniach Ossolińczyków sadzimy nowe drzewo i jesteśmy przekonani, że ono się tutaj dobrze ukorzeni. Nomen omen – sięgamy do korzeni. Warto przypomnieć, że słowo kultura pochodzi od słowa cultivare, czyli uprawiać – powiedział dyrektor Kamiński – Warto przypomnieć, że Ossolineum, które ma ponad 200 lat, jest bardzo głęboko zakorzenione na mapie polskiej kultury, a od ponad 75 lat zakorzenia się znakomicie we Wrocławiu i stanowi bardzo istotny punkt na jego kulturalnej – i nie tylko kulturalnej – mapie. Bardzo się cieszymy, że od wielu lat nasza obecność jest wspierana przez władze miasta. Kasztanowiec jest darem Wrocławia dla Ossolineum. Jest to kolejny piękny gest ze strony pana Prezydenta Miasta i władz miasta. Bardzo za to dziękuję.

Prezydent Jacek Sutryk zadeklarował:

We Wrocławiu zależy nam na kultywowaniu kultury, ale także zależy nam, żeby nasze miasto było miastem zielonym. Posadziliśmy już ponad 3 tysiące drzew. Spotykaliśmy się w Ossolineum podczas różnych wydarzeń i stary kasztanowiec był ich świadkiem. Teraz będzie tu nowe drzewo. Niech się ukorzeni jak najlepiej. Trzymam mocno kciuki. Będziemy tu przychodzić, będziemy się troszczyć o to drzewo tak samo, jak troszczymy się od wielu lat o to miejsce, wyjątkowe nie tylko na mapie Wrocławia, ale i na mapie kraju.

Marek Mutor, wicedyrektor Ossolineum uzupełnił: 

W tym roku otworzyliśmy Ossolineum także fizycznie. Brama jest otwarta i wielu wrocławian do nas przychodzi. Przez ostatnie tygodnie nieduża wystawa o Aleksandrze Fredrze zgromadziła ponad 3 000 zwiedzających. To wszystko nas skłania do tego, żeby ściśle współpracować w miastem. Przygotowujemy wspólne przedsięwzięcia kierowane do wrocławskich szkół, przedsięwzięcia edukacyjne. Bardzo dziękuję panu prezydentowi za to, co się już wydarzyło, co się właśnie wydarza i co będzie w niedalekiej przyszłości.

O poprzedniku nowego drzewa, ponad stuletnim kasztanowcu, który ze względu na jego bardzo zły stan musieliśmy niestety wyciąć, przypominać będzie m.in. papier, który z jego drewna stworzyło dla Ossolineum Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Jego pierwsze karty podarowaliśmy uczestnikom dzisiejszej uroczystości.