Tramwaj imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Tramwaj Nowaka-Jeziorańskiego

26 czerwca 2023 roku we Wrocławiu odbyła się uroczystość nadania imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego jednemu z tramwajów wrocławskiego MPK.

W wydarzeniu wzięli udział dyrektor Ossolineum, dr Łukasz Kamiński, oraz wicedyrektor Marek Mutor,  także: Witold Woźny, prezes MPK Wrocław, Sergiusz Kmiecik – Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia oraz Laurynas Vaičiūnas, prezes zarządu Kolegium Europy Wschodniej .

„Z uwagi na związki Jana Nowaka-Jeziorańskiego z Ossolineum, jako kuratora, ale też jako jednego z największych donatorów w naszej historii (…), chciałbym bardzo Panu Przewodniczącemu i Panu Prezesowi podziękować za ten wybór” – podkreślił dr Kamiński podczas konferencji towarzyszącej odsłonięciu imienia patrona na tramwaju.

Wyjątkowy pojazd od razu ruszył w trasę ulicami Wrocławia i przewiózł uczestników wydarzenia oraz dziennikarzy pod Ossolineum. Tutaj czekała na gości wystawa, na której mogli zobaczyć m.in. wybrane obiekty z kolekcji Jana Nowaka-Jeziorańskiego na co dzień przechowywane w Dziale Numizmatów i Pamiątek Historycznych Muzeum Książąt Lubomirskich.

Przypominamy, że część zbiorów, przekazanych przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego do Ossolineum można oglądać w Muzeum Pana Tadeusza na wystawie stałej pt. Misja: Polska.