Witold Jurasz „Demon zza miedzy” (Spotkanie z książką)

O cyklu

Spotkania z książką i bez książki  to to cykl rozmów z polskimi autorami, intelektualistami i liderami opinii na tematy, o których aktualnie się mówi.

Spotkanie trzecie – zapowiedź

Trzecie spotkanie będzie spotkaniem z książką Witolda Jurasza pt. Demon zza miedzy. Zapraszamy we wtorek 16 stycznia 2024 roku o godzinie 17:00 do Sali Konferencyjnej Ossolineum (pl. Nankiera 17)! Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na naszym Facebooku. Tym razem odwiedzi nas znakomity Witold Jurasz, były dyplomata, dziś dziennikarz, publicysta i autor książek poświęconych tematyce rosyjskiej i białoruskiej. Rozmowę poprowadzi dr Andrzej Krajewski.
Witold Jurasz opowie o swej najnowszej książce zatytułowanej Demon zza miedzy. Książka dotyczy rządów Aleksandra Łukaszenki na Białorusi i stopniowego zrzekania się przez ten kraj niepodległości na rzecz Rosji. Rozmowa o książce będzie punktem wyjścia do dyskusji. Witold Jurasz przez dwie dekady bowiem miał okazję obserwować, jak zmieniały się Rosja i Białoruś oraz ludzie rządzący tymi krajami. Najpierw pracował jako dyplomata w Moskwie i Mińsku, a następnie jako dziennikarz i analityk. Daje mu to możliwość szerokiego spojrzenia na bieg zdarzeń, który sprawił między innymi, że rosyjskie i białoruskie elity władzy, całkowicie podporządkowane Władimirowi Putinowi i Aleksandrowi Łukaszence, z grupy ludzi zdolnych do pokojowego kooperowania z zachodnimi demokracjami, zamieniły się w demony wojny, żyjące tuż za miedzą.

O gościu:
Witold Jurasz – karierę zawodową zaczynał w dyplomacji – od 2005 roku jako II sekretarz ambasady RP w Moskwie, a następnie od 2010 roku jako kierownik Wydziału Politycznego ambasady w Mińsku, awansując na jej chargé d’affaires. Przygodę ze służbą dla państwa polskiego zakończył w roku 2012, przekwalifikowując się na menadżera i analityka. Założył między innymi think tank Ośrodek Analiz Strategicznych. Od roku 2015 zajmuje się publicystyką i dziennikarstwem. Nowy etap kariery zawodowej zaczynał od prowadzenia na antenie Polsatu z Mariuszem Ziomeckim programu Prawy do lewego. Dziś publikuje felietony, artykuły i analizy poświęcone głównie polityce międzynarodowej na łamach portalu Onet. Nagrywa też wspólnie ze Zbigniewem Parafianowiczem cykliczny podcast pod tytułem Raport międzynarodowy. Napisał dwie książki: Demon zza miedzy (2023) i Demony Rosji (2022).