W ramach 32. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w drugi i trzeci weekend września zapraszamy do Ossolineum na wydarzenia w dwóch lokalizacjach: gmachu głównym Ossolineum przy ul. Szewskiej 37 oraz Muzeum Pana Tadeusza na Rynku 6.
Hasłem przewodnim tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa są „Szlaki. Sieci. Połączenia”. Czerpiąc z tego motywu przygotowaliśmy spotkania prezentujące wyjątkowe zbiory Ossolineum, elementy dziedzictwa zarówno materialnego jak i niematerialnego – wartości łączące różne kultury i społeczeństwa, przeszłość z przyszłością. W programie wykłady opowiadające o obiektach z kolekcji Ossolineum, oprowadzania po wystawach czasowych, warsztaty artystyczne oraz spacery po mieście.
Czy wiesz, że nasze miasto strzeżone jest przez anioły, które licznie tu występują? Ciekawe czy już je kiedyś zauważyłeś.... Możesz poszukać ich razem z nami! Dowiesz się czym anioły się zajmują i jakie wiążą się z nimi historie. Trzeba będzie również uważnie ich wypatrywać, liczyć i odnotować, a mapa wykonana podczas wspólnego śledzenia pomoże Ci je zapamiętać, a może i czasem odwiedzić. Zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat wraz z rodzicami na rodzinny spacer po mieście tropem wrocławskich aniołów, który zakończymy w miejscu, gdzie kiedyś mieszkał Anioł Ślązak – wrocławski patron 2024 roku.
Miejsce: start przy fontannie z piłkami przy kościele św. Marii Magdaleny, ul. Szewska
Poprowadzi: Aldona Mikucka
Zapisy przez formularz dostępny na stronie wydarzenia.
Zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie prezentującej fotografie, pocztówki oraz publikowane w prasie rysunki z lat 1914–1918, pochodzące ze zbiorów Ossolineum. Ekspozycja nawiązuje do 110. rocznicy wybuchu I wojny światowej.
Miejsce: Sale pod Kopułą Ossolineum
Poprowadzą: Katarzyna Kenc, dr Grzegorz Polak
Bezpłatne wejściówki do odebrania w Info Punkcie Ossolineum
Zapraszamy na warsztaty artystyczne dla dorosłych, które będą okazją do wykonania własnych pocztówek metodą scrapbookingu. Zajęcia nawiązywać będą do wystawy czasowej „Małe formaty Wielkiej Wojny”, na której prezentowane są karty pocztowe z okresu I wojny światowej.
Miejsce: Sala Konferencyjna
Poprowadzi: Aleksandra Pawłowska
Udział bezpłatny, zapisy: dzialprogramowy@ossolineum.pl tel. 713 719 572
Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na spotkanie kuratorskie organizowane w ramach programu towarzyszącego 8. edycji Festiwalu Tradycji Literackich: „Wierzyński/Wańkowicz” i wystawy czasowej „Tędy i owędy – wędrówki Melchiora Wańkowicza”.
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza
Poprowadzi: Magdalena Sudoł
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasach Muzeum Pana Tadeusza
Zapraszamy na ilustrowaną pięknymi rycinami prelekcję, która będzie okazją do podróży przez XIX-wieczne sudeckie zdroje, stare dolnośląskie miasta, ruiny piastowskich zamków i inne pamiątki przeszłości budzące zaciekawienie korespondentów „Tygodnika Ilustrowanego”.
Miejsce: Refektarz Ossolineum
Poprowadzi: Piotr Sroka
Wstęp wolny
Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej, na której prezentujemy wybór fotografii Jadwigi Nowak-Jeziorańskiej ze zbioru ponad siedmiu tysięcy diapozytywów znajdujących się w Ossolineum.
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza
Poprowadzi: Ewelina Wypchło
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasach Muzeum Pana Tadeusza
Zapraszamy na prelekcję ilustrowaną eksponatami ze zbiorów Działu Kartografii Narodowej Biblioteki Ossolineum, poświęconą problematyce komunikacji i transportu w minionych stuleciach.
Miejsce: Refektarz Ossolineum
Poprowadzi: Piotr Galik
Wstęp wolny
Zapraszamy w podróż szlakami wędrownych drukarzy i drukarni działających na ziemiach ukraińskich Rzeczypospolitej w XVI i XVII w. W ramach wydarzenia zaprezentujemy Państwu egzemplarze ich produkcji wydawniczej ze zbiorów Ossolineum.
Miejsce: Refektarz Ossolineum
Poprowadzi: dr Olga Tkachuk
Wstęp wolny
Jak wyglądał Wrocław po zakończeniu wojny? Jak poważne były wojenne straty? Które budynki przetrwały do dziś? Zapraszamy na wspólny fotograficzny spacer ulicami Wrocławia, podczas którego zobaczymy historyczne zdjęcia, pochodzące z archiwum Ossolineum, poszukamy śladów historii – dawnego miasta, którego już nie ma i spojrzymy na współczesną architekturę miasta przez obiektyw aparatu. Podczas spaceru sami też wykonamy fotografie Wrocławia.
Miejsce: start na Dziedzińcu Ossolineum
Poprowadzi: Aleksandra Pawłowska