Już wkrótce do sprzedaży trafi płyta CD „Angelus Silesius/Marta Zalewska”. Przygotowany repertuar to godzinny koncert – 7 utworów napisanych do słów Angelusa Silesiusa przez Martę Zalewską wraz z zespołem, specjalnie z okazji Roku Anioła Ślązaka we Wrocławiu.
Angelus Silesius (właśc. Johannes Scheffler ur. 1624 zm. 1677) to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli poezji okresu baroku na Śląsku. Większośc życia spędził we Wrocławiu, mieszkając w klasztorze Zakonu Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą, który po II wojnie światowej stał się siedzibą Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Mistyczna poezja Silesiusa stała się inspiracją dla wielu późniejszych twórców, m.in. polskich i niemieckich romantyków (a głównym autorem przekładów na język polski pozostaje Adam Mickiewicz). Angelus Silesius zajmuje ważne miejsce w kulturowej przestrzeni Wrocławia, dlatego jednomyślną decyzją Rady Miejskiej Wrocławia ogłoszony został wrocławskim patronem roku 2024.
Koncepcja artystyczna przygotowana została specjalnie na potrzeby wrocławskiego Roku Angelusa Silesiusa. Autorką konceptu muzycznego oraz wykonawczego jest Marta Zalewska z zespołem, znana już z poprzednich realizacji muzycznych interpretacji poezji polskich poetów, Adama Mickiewicza i Jana Kochanowskiego. Tym razem stworzyła ona muzykę do słów Angelusa Silesiusa w polskich przekładach. Utwory zostały zaprezentowane na żywo w ramach projektu „Lato z Angelusem w Ossolineum” podczas koncertu na Dziedzińcu Ossolineum w lipcu 2024 roku. Muzyka współczesna, o silnym jazzowym zabarwieniu, doskonale została zestawiona z barokowymi frazami wrocławskiego twórcy.
Pomysł na napisanie muzyki do tekstów Angelusa, głównie do tomów wierszy: „Cherubinowy Wędrowiec” oraz „Święta Uciecha Duszy albo duchowe Pieśni Pasterskie”, pojawił się już w trakcie tworzenia repertuaru z utworami Mickiewicza. Adam Mickiewicz był wielkim orędownikiem poezji Angelusa, zresztą nie tylko on sięgał do pierwiastków mistycznych, które pojawiają się w twórczości Anioła Ślązaka. To właśnie Mickiewicz, jako jeden z pierwszych, już w XIX w. tłumaczył jego wiersze na język polski i umieścił je w ósmym tomie swoich poezji, co zainspirowało Martę Zalewską do skupienia się na postaci oraz twórczości tego wybitnego wrocławianina.
Konstrukcja muzyczna oparta jest w dużej mierze o instrumenty akustyczne (skrzypce, altówka, kontrabas, gitara) oraz o instrumenty klawiszowe, steel guitar i gitarę elektryczną oraz oczywiście wokal. Ten minimalistyczny skład doskonale koresponduje z mistycznym przekazem wierszy Angelusa, pozwala również na stworzenie bardzo kameralnego, a jednocześnie mocnego przekazu jego poezji.
Repertuar:
Płyta już wkrótce w sprzedaży w oddziałach Ossolineum.
Nagranie studyjnej płyty „Angelus Silesius/Marta Zalewska".
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Marta Zalewska zadebiutowała z autorską piosenką „Skrzydła” w 2016 roku na 53. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej, dzięki wygranej w konkursie Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu.
Jesienią 2018 roku została laureatką konkursu Czwórki Polskiego Radia: „Wydaj płytę z Będzie Głośno”. Dzięki wygranej, nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia ukazał się jej debiutancki, autorski album – „Marta Zalewska”. Pochodzący z tego albumu utwór „No Worries” został singlem promującym audioserial „Czarne Źródło”, wydany przez Audiotekę w 2019 roku. Marta jest także laureatką konkursu „Męskie Granie Young”, dzięki któremu wystąpiła na 10-tej, jubileuszowej trasie Męskie Granie 2019. We wrześniu 2019 roku, razem z zespołem wystąpiła na jednym z największych festiwali muzycznych w Skandynawii – Live At Heart w Szwecji. Decyzją kanadyjskiego jury, wraz z zespołem zakwalifikowała się jako jedna z 10 artystek reprezentujących Polskę na Canadian Music Week 2020. W sierpniu 2021 roku objęła kierownictwo muzyczne nad jubileuszowym koncertem z okazji 50-lecia wydania jedynej płyty długogrającej zespołu Dżamble – „Wołanie o słońce nad światem”. Wraz ze swoim dziesięcioosobowym zespołem Marta Zalewska Orchestra, w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego, przypomniała utwory legendarnej grupy w swoich autorskich aranżacjach, śpiewając i grając na gitarze basowej. W kwietniu 2022 ukazał się podwójny album z zapisem tego koncertu oraz archiwalnymi, wcześniej niepublikowanymi nagraniami zespołu Dżamble, wydany w ramach cyklu radiowej Dwójki jazz.pl.
W czerwcu 2022 roku premierę na Scenie Alternatywnej KFPP w Opolu miał miejsce najnowszy projekt artystki „Mickiewicz/Zalewska”, w którym sięgnęła po teksty Adama Mickiewicza i skomponowała do nich muzykę. W sierpniu br. Marta wystąpiła, obejmując kierownictwo muzyczne, na uroczystym koncercie w Wilnie w którym do swojego Mickiewiczowskiego projektu zaprosiła artystów z Litwy, Ukrainy i Białorusi.
Ważnym wydarzeniem jest ukazanie się kolejnych krążków artystki „Jestem” (2023) oraz wydany na winylu album „Mickiewicz/Zalewska” (2024). Marta Zalewska przygotowała i nagrała również muzykę do wierszy Jana Kochanowskiego. Program ten miał swoją premierę na festiwalu w Bieczu w 2023 roku, a w nagraniach towarzyszyła jej Orkiestra Miasta Tychy Aukso, która dodała wspaniałego kolorytu do muzyki napisanej przez artystkę. Kolejnym poetą, który wzbudził zainteresowanie Marty jest Angelus Silesius, nietuzinkowa postać na mapie literackiej Europy. To jego aforyzmy były inspiracją dla Adama Mickiewicza (był też tłumaczem tekstów Angelusa na język polski), interesowali się nim i jego twórczością między innymi Leibnitz, Schlegel, Schopenhauer, Rilke, Heidegger.