Czas
9 kwietnia 2025 roku
godzina 17.00
Wstęp wolny!
Miejsce
Dziedziniec/Aula Ossolineum
Sala pod kopułą Ossolineum
Prowadzący
Dr Marek Kwaśny (Instytut Historii Sztuki UWr)
Dr Emilia Kłoda (Muzeum Książąt Lubomirskich Ossolineum)
9 kwietnia 2025 roku o godzinie 17.00 Emilia Kłoda poprowadzi spotkanie z Markiem Kwaśnym z Instytutu Historii Sztuki UWr na temat barokowych fresków, które zdobią Salę pod kopułą gmachu głównego Ossolineum. Zaczynamy na Dziedzińcu Ossolineum (lub Auli Ossolineum w razie niepogody). Dr Kwaśny opowie o zakonie Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą, którego siedzibą było dzisiejsze Ossolineum, oraz o autorze fresków – Johannie Jacobie Eybelwieserze młodszym. Następnie przejdziemy do Sali pod kopułą, żeby z bliska obejrzeć freski mistrza z 1715 roku.
Wstęp wolny!
Dr Marek Kwaśny wydał w zeszłym roku w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego książkę „Johann Jacob Eybelwieser młodszy. Wrocławski malarz doby baroku”. Podczas spotkania będzie ją można kupić w promocyjnej cenie.
Johann Jacob Eybelwieser młodszy (1667-1744) – najważniejszy wrocławski malarz I połowy XVIII wieku. Zasłynął jako twórca monumentalnych obrazów ołtarzowych i fresków o tematyce religijnej. Pracował dla miejskiego patrycjatu oraz protestanckiego duchowieństwa, jednak jego najważniejszymi zleceniodawcami pozostawali przedstawiciele Kościoła katolickiego, w szczególności potężne zakony Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą, Joannitów, Cystersów, Jezuitów i Bonifratrów.
Marek Kwaśny (ur. 1988 r. we Wrocławiu) – adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego od 2022 roku. Specjalizuje się w śląskiej i europejskiej sztuce nowożytnej, szczególnie malarstwie XVII i XVIII wieku oraz nowożytnym mecenacie katolickim. Uczestnik grantów badawczych: „Śląski Tiepolo” (2012) i „Malarstwo barokowe na Śląsku” (2013-2016). Współautor książek o barokowych malarzach i rzeźbiarzach. Zaangażowany w życie naukowe i kulturalne Wrocławia.
Marek Kwaśny, „Johann Jacob Eybelwieser młodszy. Wrocławski malarz doby baroku”, Wrocław 2024.
Książka przedstawia jednego z czołowych malarzy XVIII-wiecznego Wrocławia. Jego życie i warsztat przypominają życie i warsztat Michaela Willmanna. Autor pokazuje, że Eybelwieser budował swą karierę nie tylko na talencie artystycznym, ale i z instynktem dyplomaty, który balansował między protestanckimi mieszczanami i katolickimi zakonami. Książka zawiera 260 ilustracji i katalog 230 dzieł Eybelwiesera i analizę jego twórczość pod kątem technologicznym, ikonograficznym i historycznym.