Dziennik Władysława Czaplińskiego. Spotkanie w Ossolineum

Czas

4 grudnia 2024 roku, godzina 17.00-19.00

 

Miejsce

Sala Konferencyjna Ossolineum
pl. Nankiera 17

Uczestnicy dyskusji

dr Łukasz Kamiński (moderator)
prof. Krzysztof Kawalec
prof. Filip Wolański
dr Tomasz Siewierski

O spotkaniu

Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego i Państwowy Instytut Wydawniczy zapraszają na debatę poświęconą „Dziennikowi” Władysława Czaplińskiego.
Przed rozmową, od godz. 16.30 w Refektarzu Ossolineum, odbędzie się pokaz rękopisów Władysława Czaplińskiego z naszych zbiorów, w tym oryginału dzienników, który przygotowuje dr Andrzej Nowak z Działu Rękopisów Biblioteki Ossolineum
Władysław Czapliński (1905–1981), profesor historii, badacz dziejów Polski i powszechnych w okresie nowożytnym i historii krajów skandynawskich. Uznawany za jednego z najwybitniejszych badaczy dziejów nowożytnych, w szczególności polskiego parlamentaryzmu. Zdaniem wielu był twórcą szkoły naukowej, o czym świadczą liczne kontynuacje jego badań. Natomiast wyobraźnię historyczną szerokiego grona czytelników kształtowały jego liczne prace popularnonaukowe, wśród nich Władysław IV i jego czasy i Życie codzienne magnaterii polskiej w XVII wieku. Opracował też takie pomniki kultury polskiej, jak Pamiętniki Jana Chryzostoma Paska i Jerzego Ossolińskiego.

Dziennik prowadzony od 1958 roku aż do śmierci autora jest nie tylko zapisem osobistym. Jako profesjonalny historyk, prof. Czapliński zdawał sobie sprawę, że jego notatki staną się kiedyś źródłem historycznym. Skrupulatnie opisuje środowisko naukowe Wrocławia i Śląska w okresie PRL, jego relacje z władzą komunistyczną, studencką działalność opozycyjną. Zręcznie przy tym operuje anegdotą, a czasem i złośliwościami.