Lato z Aniołem – koncert „Angelus/Zalewska”

Czas

14 lipca 2024 roku

godzina 20.00

Miejsce

Dziedziniec Ossolineum

Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław

Zaśpiewa

Marta Zalewska

Angelus/Zalewska

Środek lata, długi ciepły wieczór, koncert pod gołym niebem w pięknej scenerii Dziedzińca Ossolineum. Po prostu poezja!

W niedzielę 14 lipca 2024 roku o godzinie 20.00 zapraszamy na koncert „Angelus/Zalewska” na Dziedzińcu Ossolineum. Koncert organizujemy z okazji Roku Anioła Ślązaka – Angelusa Silesiusa, który ponad 300 lat temu żył i tworzył tu, gdzie dziś stoi gmach główny Ossolineum.

Ilość miejsc ograniczona, wstęp bezpłatny, wejściówki do pobrania od 25 czerwca w Info Punkcie Ossolineum.

W lipcowy (ciepły!) wieczór poezja Angelusa Silesiusa powróci do Ossolineum, za sprawą Marty Zalewskiej, wokalistki, multiinstrumentalistki i kompozytorki.

To nie pierwszy raz, gdy Marta Zalewska zmierzy się klasyką. Po Mickiewiczu i Kochanowskim, tym razem artystka sięgnie po dwa tomiki Angelusa: Pieśni mistycznej miłości i Cherubinowego Wędrowca. Posłuchamy utworów poety w autorskiej aranżacji, w której pobrzmiewają echa muzyki dawnej, rocka i elektroniki.

Johannes Scheffler znany jako Angelus Silesius – Anioł Ślązak, był inspiracją dla kilku pokoleń wybitnych poetów i myślicieli. Udało mu się, jak zauważył ks. Richard Kijowski „w mistyce osiągnąć tę wielkość, którą uzyskał Mozart w muzyce”.

Marta Zalewska wielkości się nie boi. Przekonajcie się sami

W przypadku deszczu zapewniamy parasole.

O artystce

Marta Zalewska zadebiutowała z autorską piosenką „Skrzydła” w 2016 roku na 53. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej, dzięki wygranej w konkursie Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu.

Jesienią 2018 roku została laureatką konkursu Czwórki Polskiego Radia: „Wydaj płytę z Będzie Głośno”. Dzięki wygranej, nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia ukazał się jej debiutancki, autorski album – „Marta Zalewska”. Pochodzący z tego albumu utwór „No Worries” został singlem promującym audioserial „Czarne Źródło”, wydany przez Audiotekę w 2019 roku. Marta jest także laureatką konkursu „Męskie Granie Young”, dzięki któremu wystąpiła na 10-tej, jubileuszowej trasie Męskie Granie 2019. We wrześniu 2019 roku, razem z zespołem wystąpiła na jednym z największych festiwali muzycznych w Skandynawii – Live At Heart w Szwecji. Decyzją kanadyjskiego jury, wraz z zespołem zakwalifikowała się jako jedna z 10 artystek reprezentujących Polskę na Canadian Music Week 2020. W sierpniu 2021 roku objęła kierownictwo muzyczne nad jubileuszowym koncertem z okazji 50-lecia wydania jedynej płyty długogrającej zespołu Dżamble – „Wołanie o słońce nad światem”. Wraz ze swoim dziesięcioosobowym zespołem Marta Zalewska Orchestra, w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego, przypomniała utwory legendarnej grupy w swoich autorskich aranżacjach, śpiewając i grając na gitarze basowej. W kwietniu 2022 ukazał się podwójny album z zapisem tego koncertu oraz archiwalnymi, wcześniej niepublikowanymi nagraniami zespołu Dżamble, wydany w ramach cyklu radiowej Dwójki jazz.pl.

W czerwcu 2022 roku premierę na Scenie Alternatywnej KFPP w Opolu miał miejsce najnowszy projekt artystki „Mickiewicz/Zalewska”, w którym sięgnęła po teksty Adama Mickiewicza i skomponowała do nich muzykę. W sierpniu br. Marta wystąpiła, obejmując kierownictwo muzyczne, na uroczystym koncercie w Wilnie w którym do swojego Mickiewiczowskiego projektu zaprosiła artystów z Litwy, Ukrainy i Białorusi.

Ważnym wydarzeniem jest ukazanie się kolejnych krążków artystki „Jestem” (2023) oraz wydany na winylu album „Mickiewicz/Zalewska” (2024). Marta Zalewska przygotowała i nagrała również muzykę do wierszy Jana Kochanowskiego. Program ten miał swoją premierę na festiwalu w Bieczu w 2023 roku, a w nagraniach towarzyszyła jej Orkiestra Miasta Tychy Aukso, która dodała wspaniałego kolorytu do muzyki napisanej przez artystkę. Kolejnym poetą, który wzbudził zainteresowanie Marty jest Angelus Silesius, nietuzinkowa postać na mapie literackiej Europy. To jego aforyzmy były inspiracją dla Adama Mickiewicza (był też tłumaczem tekstów Angelusa na język polski), interesowali się nim i jego twórczością między innymi Leibnitz, Schlegel, Schopenhauer, Rilke, Heidegger.