Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego 2025 – Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

Laureat 2025 – Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

Tegorocznym laureatem Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego zostało Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, były niemiecki nazistowski obóz zagłady – instytucja od lat strzegąca prawdy historycznej i przypominająca światu o tragedii Holokaustu.

Uroczysta gala wręczenia nagrody odbyła się w środę 4 czerwca 2024 roku na Dziedzińcu Ossolineum.

Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau to nie tylko muzeum. To przestrzeń odpowiedzialności, przestrogi i edukacji. W czasach, gdy prawda historyczna bywa podważana, rolą takich instytucji jest nie tylko jej ochrona, ale i głośne świadectwo.

podkreślił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk w uzasadnieniu wyboru.

Muzeum w Auschwitz jest miejscem, które stale i dobitnie przestrzega ludzkość przed konsekwencjami nienawiści. Jest to przesłanie uniwersalne, o czym niestety przekonują się kolejne pokolenia, także nasze pokolenie.

zaakcentował dr Łukasz Kamiński, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Podczas gali Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, odbierając nagrodę, powiedział:

Reprezentuję wiele pokoleń ludzi, którzy wiele lat swojego życia poświęcili pracy w tym trudnym miejscu. Tworzymy instytucję, której misją jest stawianie trudnych pytań – nie tylko o przeszłość, ale i o współczesność. Taka jest rola miejsc pamięci. Jestem przekonany, że dziś potrzeba ich bardziej niż kiedykolwiek – nie tylko jako źródeł wiedzy historycznej, ale przede wszystkim jako przestrzeni odpowiedzialnej refleksji. Chcę w tym miejscu złożyć hołd moim poprzednikom.
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk:
Myślenie o państwie jako dobru wspólnym to wielka sztuka. Pomaga nam w tym pamięć. Pamięć, która każe nam z wydarzeń historycznych budować świat dla przyszłych pokoleń. Dziś we Wrocławiu honorujemy Muzeum Auschwitz-Birkenau. Pamięć o zdarzeniach tamtych lat jest wspólną pamięcią całego świata. Nigdy nie pozwolimy na powtórzenie tamtej złej historii. Niech świat, w którym żyjemy, będzie wspólnym dobrem wszystkich ludzi.
Łukasz Kamiński, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich:
Muzeum w Auschwitz jest miejscem, które stale i dobitnie przestrzega ludzkość przed konsekwencjami nienawiści. To przesłanie uniwersalne – także dla naszego pokolenia.

Galeria

Fot. Krzysztof Kaniewski

Nagroda Jana Nowaka Jeziorańskiego

Nagroda ustanowiona w 2004 roku przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego i założone z jego inicjatywy w 2001 roku Kolegium Europy Wschodniej oraz miasto Wrocław, Uniwersytet Wrocławski i Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Nagrodę otrzymuje co roku 4 czerwca osoba lub instytucja, której działalność realizuje „myślenie o państwie jako dobru wspólnym”. Uroczystość wręczenia Nagrody odbywa się w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu.