O!Rozmowy. Nowe spojrzenie na Ziemie Odzyskane

Czas

20 listopada 2024 roku, godzina 18.00

Miejsce

Gałązcafe, Ossolineum, Szewska 37
(tam, gdzie kiedyś U hrabiego)

Gość

Sławomir Sochaj

„Niedopolska”

Od zakończenia II wojny światowej wkrótce minie osiemdziesiąt lat. A jednak proces integracji Ziem Odzyskanych z resztą Polski, teoretycznie dawno już zakończony, wciąż napotyka przeszkody. W popkulturze do dziś bywają one egzotyczne albo anonimowe. W kulturze oficjalnej – marginalizowane. Wiele zjawisk społecznych, takich jak niska frekwencja wyborcza czy geografia wyobrażona, dobrze pasuje do postkolonialnych diagnoz. W wydanej niedawno książce „Niedopolska. Nowe spojrzenie na Ziemie Odzyskane” Sławomir Sochaj tropi różnice pomiędzy Polską poniemiecką a popolską. Podróżuje, wczytuje się w mapy i statystyki, ogląda filmy i seriale. Śledzi losy dzieł sztuki wywiezionych po wojnie z „odzyskanych” kościołów, ale przygląda się też historii wrocławskiej koszykówki czy paprykarza szczecińskiego. Rozmawia z Joanną Kuciel-Frydryszak, Piotrem Siemionem i innymi ludźmi kultury.

Zapraszamy na spotkanie z autorem, podczas którego porozmawiamy o próbie opisu Ziem Odzyskanych wyrastającej z tradycji postkolonialnej, o dolnośląskich zabytkach znajdujących się wciąż w warszawskich muzeach, o próbie wyjścia poza dominującą w literaturze perspektywę skupiającą się na tym, co poniemieckie, a także o mieszkańcach Wrocławia i innych miejscowości dorastających w latach powojennych bez poczucia wyobcowania. Zastanowimy się też, w jakim stopniu wielki eksperyment, jakim było powstanie Ziem Odzyskanych, może stanowić dziś lekcję dla Europy stojącej w obliczu nowych masowych migracji.

Sławomir Sochaj

Sławomir Sochaj

Urodzony w 1980 roku we Wrocławiu dziennikarz, piarowiec; z wykształcenia politolog, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Od blisko dwudziestu lat zajmuje się komunikacją, brandingiem i śledzeniem trendów w popkulturze. Autor felietonów i reportaży publikowanych w magazynie „Ferment”. Współautor książki „Słowa o winie” (2023). Dużo podróżuje, tropiąc niewidzialne granice, kulturowe pęknięcia i ślady historii mające wpływ na współczesność. Ze szczególną uwagą przygląda się geografii wyobrażonej i dyskursywnej grze pomiędzy centrum a peryferiami. Ma na swoim koncie kilka prób nabrania dystansu do rodzinnego miasta, wszystkie nieudane.

Galeria