Wykład jubileuszowy – dr Emilia Kłoda i Wojciech Gruk: Grafiki i rysunki Rembrandta van Rijn

Czas

13 czerwca 2024 roku

godzina 17.30

Miejsce

Refektarz Ossolineum

Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław

Prelegenci

dr Emilia Kłoda i Wojciech Gruk

Dział Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich

Grafiki i rysunki Rembrandta van Rijn

13 czerwca 2024 roku o godzinie 17.30 zapraszamy do Refektarza Ossolineum na kolejny z wykładów z cyklu Skarby 200-lecia, organizowanego w ramach jubileuszu Muzeum Książąt Lubomirskich. Dr Emilia Kłoda oraz Wojciech Gruk z Działu Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich wygłoszą wykład pod tytułem: Grafiki i rysunki Rembrandta van Rijn.

Wstęp wolny!

Spotkanie będziemy transmitować na żywo na Facebooku.

W Muzeum Książąt Lubomirskich znajduje się największy w Polsce zbiór oryginalnych rysunków Rembrandta i jego uczniów. Wszystkie pochodzą z kolekcji księcia Henryka Lubomirskiego. Samemu holenderskiemu mistrzowi badacze przypisują osiem rysunków – kilka pejzaży i szkiców portretowych, autorami pozostałych dzieł są przede wszystkim artyści z jego warsztatu. W muzealnej kolekcji posiadamy również czterdzieści grafik związanych z Rembrandtem. Niemal połowa z nich to odbitki wykonane samodzielnie przez mistrza. Są to portrety pełne emocjonalnej głębi, nowatorskie interpretacje historii biblijnych i niezwykłe sceny rodzajowe. Ten wyjątkowy zbiór akwafort znalazł się w lwowskim Muzeum Lubomirskich głównie dzięki hojności hrabiego Leona Pinińskiego.

Przed wykładem zapraszamy na wystawę Historia nie/oczywista, na której będzie można zobaczyć wyeksponowany medal (wystawa czynna w godzinach 10:00-18:00).

O cyklu „Skarby 200-lecia”

Cykl wykładów jubileuszowych Muzeum Książąt Lubomirskich inspirowany jest publikacją Zmienny krajobraz. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich. Podczas wydarzenia będzie można kupić książkę na miejscu.

Przynajmniej raz w miesiącu zaprosimy Państwa na opowieść o największych skarbach Muzeum. To wyjątkowa okazja, aby obejrzeć na co dzień niedostępne eksponaty, a także poznać ich wartość, historię i niezwykłe losy ściśle związane z dziejami Muzeum.