Szkolenia dla nauczycieli – wiosna 2025

  • gmach główny Ossolineum (ul. Szewska 37)
  • marzec-czerwiec 2025 roku
  • czas trwania: 90-120 minut
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, zapisy przyjmujemy przez formularz zgłoszeniowy dostępny pod każdym z tematów spotkań

 

 

Zapraszamy do udziału w cyklu szkoleń, zorganizowanych we współpracy z Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli, które odbędą się w gmachu głównym Ossolineum. Każde ze spotkań, inspirowane zbiorami i historią Ossolineum, to okazja do odkrycia potencjału edukacyjnego unikatowej kolekcji, a także wprowadzenia dzieci i młodzieży w świat literatury, sztuki oraz historii, które mogą stać się ciekawym narzędziem do pracy z uczniami.

Program spotkań

Rok Reymonta. Jak opowiadać o literaturze najmłodszym?

  • 26 marca (środa) 2025, godzina 14.00
  • miejsce zbiórki: dziedziniec Ossolineum
  • czas trwania: 90-120 minut

W setną rocznicę przyznania Reymontowi literackiej Nagrody Nobla zapraszamy na spotkanie, podczas którego podzielmy się pomysłami na to, w jaki sposób wprowadzić najmłodszych w świat klasyki literatury, a także kultury ludowej. Sięgniemy do zbiorów Ossolineum, m.in. rękopisu „Chłopów”, by wspólnie opracować metody pracy, które zachęcą uczniów do zgłębiania tematyki zmieniających się pór roku, a także tradycji ludowych. Punktem wyjścia do rozmowy stanie się pokaz najnowszej lekcji adresowanej do najmłodszych uczniów (klasy 1-3 szkoły podstawowej) z oferty edukacyjnej Ossolineum. Zajęcia inspirowane są światem przedstawionym w powieści Reymonta, przygotowane z wykorzystaniem ossolińskich zbiorów i połączone z warsztatami plastycznymi.

W programie również: zwiedzanie pokazu zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich z cyklu #widzimy się – obrazy Jacka Malczewskiego

Barokowe rebusy w klasztornej jadalni – warsztaty ikonograficzne

 

  • 16 kwietnia (środa) 2025, godzina 16.00
  • miejsce zbiórki: dziedziniec Ossolineum
  • czas trwania: 90 minut

Zapraszamy na warsztaty ikonograficzne, które pozwolą odkryć wyjątkowo piękne i tajemnicze wnętrza zabytkowego gmachu Ossolineum. Podczas spotkania w niezwykłej przestrzeni ossolińskiego Refektarza, przyjrzymy się barokowym malowidłom pełnym ukrytych znaczeń, rozszyfrujemy XVII-wieczne malarskie rebusy i zgłębimy zagadnienia związane z ikonografią, które mogą wzbogacić lekcje historii, plastyki czy języka polskiego.

 

Rzut kostką przez polskie dzieje – historyczna gra planszowa

  • 21 maja (środa) 2025, godzina 16.00
  • miejsce zbiórki: dziedziniec Ossolineum
  • czas trwania: 90-120 minut

Ossolineum skrywa w swoich zbiorach nie tylko cenne książki i dzieła sztuki, ale także unikatowe gry planszowe – w tym jedne z pierwszych historycznych gier powstałych na ziemiach polskich: „Assarmot” i „Piast”. Przez wiele lat „zabawy historyczne” umilały czas dzieciom z minionych już pokoleń, a teraz pozwalają współczesnym graczom powtórzyć wiedzę, a także zetknąć się z zabytkowymi grami. W czasie spotkania rozegramy partię „Piasta” odkrywając również jego genezę oraz historyczne odniesienia, a także podzielimy się swoimi doświadczeniami wykorzystania gier w nauczaniu historii.

W programie również: zwiedzanie pokazu wczesnośredniowiecznych monet – najnowszego nabytku Muzeum Książąt Lubomirskich

Kontakt

Dział Programowy

tel. 71 371 95 71, 71 371 95 72
dzialprogramowy@ossolineum.pl

Ossolineum-pion-czarny-06
logoWCDN1