Wykład popularnonaukowy: Ossoliński na medal

Czas

11 czerwca 2026 roku
godzina 17.00
wstęp wolny

Miejsce

Refektarz Ossolineum
ul. Szewska 37 we Wrocławiu

Prelegenci

dr Adam Degler
Teresa Sokół

Wykład w ramach obchodów Roku J.M.Ossolińskiego

Ossoliński na medal

  1. Skarby sztuki medalierskiej w kolekcji J.M.Ossolińskiego
  2. Identyfikacja kolekcji numizmatycznej po 200 latach

Józef Maksymilian hrabia Ossoliński zgromadził w Wiedniu jedną z ważniejszych polskich kolekcji numizmatycznych w czasach porozbiorowych, którą „przeznaczył”  do Ossolineum we Lwowie. Składała się ona z „pieniędzy srebrnych różnych, miedzianych” oraz „medalów złotych, pozłacanych, srebrnych, bronzowych, żelaznych”. Monet i medali polskich było w niej około pół tysiąca, drugie tyle stanowiły monety i medale obce. Najstarsze numizmaty pochodziły z okresu Republiki Rzymskiej, Cesarstwa Rzymskiego i wczesnego średniowiecza, a najmłodsze z drugiej dekady XIX wieku.

Najcenniejszą niewątpliwie była kruszcowa część zbioru, w której nie brakowało unikatów. Na wykładzie przyjrzymy się menniczym skarbom z hrabiowskiej kolekcji.

Poznamy również tę, rozpoznaną, część hrabiowskiej kolekcji medali, która znajduje się w Ossolineum we Wrocławiu.

Opowiemy też jak sztuczna inteligencja pomaga badać skład kolekcji numizmatycznej liczącej sobie ponad 200 lat.

O cyklu

W ramach Roku Józefa Maksymiliana Ossolińskiego zapraszamy na cykl 10 wykładów, podczas których pracownicy Ossolineum przybliżają postać Józefa Maksymiliana Ossolińskiego — jego biografię, pasję bibliofilską oraz najcenniejsze skarby pierwotnej kolekcji Hrabiego:

  • starodruki i rękopisy
  • kartograficzne poloniki
  • dzieła sztuki medalierskiej
Wykłady odbywają się od stycznia do grudnia 2026 roku (z przerwą w lipcu i sierpniu) w czwartki o godz. 17.00.