Wernisaż 17 stycznia o godzinie 17.00
Czas
17 stycznia – 1 marca 2025 roku
Miejsce
Aula im. Mieczysława Gębarowicza
ul. Szewska 37, Wrocław
Kuratorka
Marzena Ewa Krajewska
Wystawa przybliża postać XIX-wiecznego poety, propagatora polskiej kultury oraz jednego z pierwszych polskich badaczy kultury słoweńskiej.
Emil Korytko, lwowianin, podczas studiów uniwersyteckich zaangażował się w działalność konspiracyjną intelektualistów skupionych wokół Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Ówczesny dyrektor Zakładu Konstanty Słotwiński założył drukarnię, w której drukowano literaturę zakazaną przez rząd austriacki. W 1834 r. Korytko, dyrektor i inni pracownicy Ossolineum zostali aresztowani, a Emila Korytkę zesłano karnie do Lublany (1836). Tam nie tylko nie zaprzestał pracy na rzecz upowszechniania kultury polskiej, ale również rozpoczął badania etnograficzne nad słoweńską literaturą (część utrwalonych przez niego i opublikowanych pieśni słoweńskich znajduje się w zbiorach Biblioteki Ossolineum).
Teraz Emil Korytko powraca do Ossolineum za sprawą wystawy autorstwa Pani Marzeny Ewy Krajewskiej, slawistki i minister pełnomocnej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP. Zobaczymy na niej m.in. fragmenty prywatnej korespondencji, dzieła Korytki oraz publikacje jemu poświęcone. Wystawa potrwa do 1 marca.
Wystawie towarzyszyć będą oprowadzania kuratorskie (18 stycznia i 1 marca).