Czas
15 kwietnia – 1 czerwca 2025 roku
wtorek-niedziela
w godzinach 9.30-17.30
wstęp wolny
Miejsce
Sale pod Kopułą
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław
Kuratorzy
prof. dr. Rasa Žukienė
Ana Kočegarova-Maj
Od 15 kwietnia do 1 czerwca w Salach pod Kopułą pokażemy współorganizowaną z Litewskim Instytutem Kultury w Polsce wystawę twórczości litewskiego kompozytora, malarza i grafika – Mikolajusa Konstantinasa Čiurlionisa, jednej z ciekawszych postaci kultury litewskiej przełomu XIX i XX wieku.
Zbiory z Narodowego Muzeum Sztuki im. M. K. Čiurlionisa (Kowno, Litwa)
Projekt graficzny: Jakub Stępień
Aranżacja: Jarosław Grulkowski
Koordynatorka projektu: Aleksandra Matyja
Partnerzy wystawy:
30 kwietnia, Sale pod Kopułą
4 maja, Refektarz Ossolineum
Wstęp wolny
Litewski malarz i kompozytor Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (1875–1911) był artystą wszechstronnym. Nie tylko malował, tworzył muzykę, pisał poezję i prozę, ale także fotografował. Wszystkie te formy eksplorował w młodości w Warszawie w latach 1895–1906 (z roczną przerwą na studia w Konserwatorium w Lipsku). Okres warszawski był kluczowy dla jego artystycznego dojrzewania i poszerzania horyzontów.
Dziś Čiurlionis ceniony jest przede wszystkim za swoją neoromantyczną muzykę, symbolistyczne malarstwo oraz niezwykłe sonaty malarskie, w których łączył środki wyrazu charakterystyczne dla sztuk wizualnych i muzyki. Jego twórczość przenika refleksja nad miejscem człowieka we Wszechświecie, nad Kosmosem i siłami porządkującymi świat.
Na tej wystawie prezentowana będzie stosunkowo mało znana część twórczego dorobku Čiurlionisa – fotografie wykonane latem 1905 roku, podczas podróży artysty z przyjaciółmi po Kaukazie.
Wystawa jest częścią programu poświęconego 150. rocznicy urodzin M. K. Čiurlionisa. Więcej na ten temat: https://ciurlioniui150.lt/