103. Spotkanie Ossolińskie: Artes. Nowocześni plastycy lwowscy

Artes. Nowocześni plastycy lwowscy

Książka w sklepie Wydawnictwa Ossolineum (kliknij w zdjęcie)
Zrzeszenie Artystów Plastyków Artes, działające w Lwowie w latach 1929-1935, należy do najbardziej oryginalnych zjawisk w sztuce awangardowej Europy Środkowo-Wschodniej. Piotr Łukaszewicz w swojej książce rekonstruuje historię tego ugrupowania oraz analizuje – w sposób wielowymiarowy – twórczość poszczególnych artystów (takich jak Otto Hahn, Jerzy Janisch, Aleksander Krzywobłocki, Ludwik Lille czy Henryk Streng), którym chętnie przypinano łatkę „surrealistów ze Lwowa”.
„Z surrealizmem łączyło ich nastawienie ogólne – romantyczna z ducha negacja intelektu na rzecz uczucia oraz dominująca rola wyobraźni. Z surrealizmu wzięli też nową, organiczną morfologię, przeciwstawiając się dotychczasowej – mechanistyczno-abstrakcyjnej, przede wszystkim jednak przyswoili śmiałość i swobodę w poetyckim przekształcaniu rzeczywistości, w dynamicznej asocjacji form i obrazów”.
Książka Piotra Łukaszewicza po raz pierwszy została wydana w 1975 roku nakładem Wydawnictwa Ossolineum. „Artes. Nowocześni plastycy lwowscy” to nowa edycja tej znakomitej monografii. Ukazuje się pod zmienionym tytułem, w opracowaniu i z posłowiem Andrija Bojarova – redaktora jej ukraińskiego wydania z 2021 roku.

W dyskusji wezmą udział:

  • Piotr Łukaszewicz, autor książki „Artes. Nowocześni plastycy lwowscy”
  • Andrij Bojarov, autor opracowania i posłowia, redaktor jej ukraińskiego wydania
Czas
29 maja 2024 roku, godz. 17:00 (ukraińskiego czasu).
Miejsce
Czytelnia im. Tatiany i Omeliana Antonowyczów, Ukraińska Narodowa Biblioteka Naukowa im. Wasyla Stefanyka we Lwowie, ul. Stefanyka 2
Wstęp wolny!
Transmisja
Wydarzenie będzie transmitowane online, z tłumaczeniem symultanicznym z języka ukraińskiego na język polski.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego logo