Miasta-feniksy. Odbudowa ze zniszczeń wojennych

Czas

13 września 2023 roku –

23 lutego – 22 marca 2024 roku

Miejsce

Lwów, przed gmachem Biblioteki im. Stefanyka

Kijów, na głównej alei Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej, we współpracy z Instytutem Polskim w Kijowie

24 lutego 2022 roku to data, która na stałe zapisała się w pamięci i świadomości mieszkańców Europy. Dla Ukrainek i Ukraińców oznaczała kres wszystkiego, co znane i bezpieczne. Bezprecedensowa rosyjska agresja militarna spowodowała śmierć setek tysięcy ludzi. Miliony straciły swoje domy, dziedzictwo materialne ukraińskiej kultury. Ukraińskojęzyczna wystawa przygotowana przez Ossolineum wspólnie z warszawskim Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków prezentuje doświadczenia z odbudowy miast z Polski i innych części świata, poszkodowanych przez działania wojenne. Przykłady ich odbudowy zostały zestawione z projektami odbudowy miast ukraińskich, dając mieszkańcom Ukrainy nadzieję na nowy początek.

Autorzy tekstów: Olha Jakubowśka, Anne Jongstra, Marcin Kamola, Wiktoria Malicka, Martin Roberts, Mihaela Skurić, Switłana Dumynśka, Kateryna Łytwyn, Olha Pikuła
Projekt graficzny: Mariola Michałowska
Produkcja wystawy:  Olha Jakubowśka, Marcin Kamola, Wiktoria Malicka
Współorganizator: warszawskie Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków
MKiDN
Wystawa sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.