Zbigniew Parafianowicz, Jarosław Wolski: „Wojna i Polska” (Spotkanie z książką i bez książki)

O cyklu

Spotkania z książką i bez książki  to to cykl rozmów z polskimi autorami, intelektualistami i liderami opinii na tematy, o których aktualnie się mówi.

Spotkanie piąte – zapowiedź

Wojna i Polska

W czwartek 18 kwietnia 2024 roku o godzinie 17.00 zapraszamy do Sali Konferencyjnej Ossolineum na spotkanie (z książką i bez książki) ze Zbigniewem Parafianowiczem i Jarosławem Wolskim, którzy od samego początku najazdu Rosji na Ukrainę uważnie śledzą i analizują przebieg konfliktu, mogącego zdecydować o przyszłości Europy. Zbigniew Parafianowicz poświecił mu swoją głośną książkę Polska na wojnie, Jarosław Wolski zaś na bieżąco relacjonuje przebieg zmagań na froncie za pośrednictwem swojego kanału na YouTube Wolski o Wojnie. Obaj podczas rozmowy postarają się naświetlić słuchaczom kwestię udziału Polski – zarówno od strony politycznej, ekonomicznej, jaki i militarnej – w zbrojnym konflikcie, który toczy się za naszą wschodnią granicą. A także zmierzą się z pytaniem, co jeszcze może czekać III RP w najbliższych latach w związku za zagrożeniem, jakie dla swych sąsiadów stwarza Rosja.

Zbigniew Parafianowicz

Zbigniew Parafianowicz – od lat związany z piątkowym Magazynem na Weekend „Dziennika Gazety Prawnej” – ma prawo twierdzić, że wojny to jego specjalność. Jako korespondent prasowy z bliska obserwował konflikty zbrojne w Afganistanie, Iraku i Syrii. Do tych toczonych z dala od Polski ponad dwa lata temu dodał czwartą wojnę, gdy putinowska Rosja najechała na Ukrainę. Z każdej pisał reportaże, ale też to, co widział i czego się dowiedział, ujął w książkach. Te pierwsze Kryształowy fortepian. Zdrady i zwycięstwa Petra Poroszenki oraz Wilki żyją poza prawem. Jak Janukowycz przegrał Ukrainę napisał wspólnie z Michałem Potockim. Potem do kolekcji dołożył już pisane w pojedynkę: Prywatne armie świata. Czyli jak wyglądają współczesne konflikty, a następnie Śniadanie pachnie trupem. Ukraina na wojnie. Tę ostatnią napisał, będąc bezpośrednim świadkiem pierwszych tygodni rosyjskiej inwazji. Wreszcie pod koniec 2023 roku wydał swoją najnowszą książkę Polska na wojnie. Opisał w niej, jak walczącej ze śmiertelnym wrogiem Ukrainie, przyszła z pomocą III RP.

Jarosław Wolski

Jarosław Wolski – dziennikarz, naukowiec, a także twórca kanału na YouTube: Wolski o Wojnie. Jest cywilnym analitykiem, który zajmuje się wojskowością, który dorobił się renomy specjalisty od militariów, dla którego nie mają one tajemnic. A już zwłaszcza broń pancerna, czego dowodem są napisane przez niego książki: Czołgi na Ukrainie 2014-2015 i Pancerna potęga Rosji. Swoją karierę w mediach zaczynał współpracując z portalem „Dziennik Zbrojny”, a następnie periodykiem o tym samym tytule. Od 2015 roku jest stałym współpracownikiem miesięcznika „Nowa Technika Wojskowa”. Gdy Rosja najechała na Ukrainę, olbrzymią popularność w Internecie zyskały sobie cykliczne analizy poświęcone przebiegowi konfliktu oraz rozmowy ze specjalistami, które Wolski umieszcza na YouTube na kanale Wolski o Wojnie. Jej samej oraz perspektywom na najbliższe lata poświęcił książkę Spokojnie o wojnie. Czy Rosja zaatakuje Polskę?.

Wydarzenie współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

mam25lat-poziom