Agata Kasprolewicz i Dariusz Rosiak – Raport o stanie świata (Spotkanie bez książki)

O cyklu

Spotkania z książką i bez książki  to to cykl rozmów z polskimi autorami, intelektualistami i liderami opinii na tematy, o których aktualnie się mówi.

Spotkanie drugie – relacja

Drugie spotkanie cyklu z książką i bez książki z udziałem Dariusza Rosiaka i Agaty Kasprolewicz za nami.

Dziękujemy za świetną frekwencję. Złośliwość rzeczy martwych nie pozwoliła nam nadać transmisji live na Facebooku, ale nic straconego: pełny zapis rozmowy już na naszym kanale YouTube.

Jak opowiadać o świecie, w którym wszyscy kłamią?  Jak i czy zmienił się świat po pandemii? Jaką radę dla młodych ludzi ma Dariusz Rosiak? I wreszcie, po co nam pisarze? Oficjalne: nawet na spotkaniu bez książki nie uda uciec się od literatury.

ps. Trzecie spotkanie z cyklu  Spotkanie z książką i bez książki już 16 stycznia 2024 roku. Szczegóły wkrótce!

Spotkanie drugie – zapowiedź

Drugie spotkanie będzie „Spotkaniem bez książki”. Zapraszamy w poniedziałek 20 listopada 2023 roku o godzinie 17:00 do Sali Konferencyjnej Ossolineum (pl. Nankiera 17)! Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na naszym Facebooku.
Tym razem odwiedzi nas znakomity dziennikarski duet, Agata Kasprolewicz i Dariusz Rosiak, którzy przez lata byli związani z anteną Polskiego Radia, a od 2020 roku tworzą popularny internetowy podcast Raport o stanie świata. Rozmowę poprowadzi dr Andrzej Krajewski.
Spotkanie będzie próbą stworzenia – wspólnie z publicznością – zarysu „mapy” nowej rzeczywistości. Dziennikarze skupią uwagę na kryzysach generowanych przez konflikty zbrojne, zmiany klimatyczne oraz narastającą falę migracji z krajów biednego Południa i postarają się odpowiedzieć na pytanie, jak bardzo zmienią one Europę i Polskę.
O gościach:
Agata Kasprolewicz jest dziennikarką i pisarką, przez wiele lat związana była z redakcją publicystyki międzynarodowej Polskiego Radia. W roku 2017 została laureatką nagrody Grand Press w kategorii najlepszy reportaż radiowy. Cztery lat później nominowano ją do nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne za cykl podcastów „Raport z przyszłości. Jedzenie”. Równie sprawnie co głosem posługuje się piórem, publikując swoje teksty m.in. na łamach „Tygodnika Powszechnego” oraz „Przekroju”. W ramach Raportu o stanie świata tworzy poświęcony literaturze, książkom i twórcom Raport o książkach.
Dariusz Rosiak z wykształcenia jest anglistą, a z powołania dziennikarzem. Przez wiele lat pracował dla francuskiego radia RFI oraz sekcji polskiej BBC. Uczestniczył w narodzinach tygodnika „Newsweek Polska” jako zastępca redaktora naczelnego. Przez 14 lat na antenie Polskiego Radia prowadził audycje poświęcone wydarzeniom międzynarodowym, z których najpopularniejszą stał się „Raport o stanie świata” w radiowej „Trójce”. Gdy ta z niego zrezygnowała przeniósł Raport... do Internetu, osiągając wielki sukces. Uhonorowany nagrodą Dziennikarza Roku 2020 roku przez magazyn „Press”. Sam pisze o sobie: „Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków: rozmów z ludźmi, którzy znają się na rzeczy, relacji reporterskich z różnych miejsc na świecie i muzyki, która zawsze jest na temat”.