Greta. Zajęcia dodatkowe – wystawa fotografii Jadwigi Nowak-Jeziorańskiej

Czas

23 lutego – 30 sierpnia 2024 roku

Miejsce

Muzeum Pana Tadeusza, Wrocław

Zespół kuratorów

Adriana Myśliwiec, Małgorzata Preisner-Stokłosa, Marcin Szyjka, Ewelina Wypchło

Fotografie wykonane przez Jadwigę Nowak-Jeziorańską (pseudonim „Greta”), powstawały na przestrzeni ponad dwudziestu lat i na czterech kontynentach. „Greta” nie była zawodową fotografką, po wojnie zajmowała się głównie wspieraniem aktywności zawodowej męża, Jana Nowaka-Jeziorańskiego i prowadzeniem domu. Stąd tytuł wystawy odnoszący się do tego, co robiła tylko dla siebie i poza obowiązkami – „zajęcia dodatkowe”, bo przez nią samą za takie uważane.

Pierwsze zdjęcia Jadwigi powstały już w czasie pobytu w Londynie w latach 50. XX wieku, gdzie należała do Stowarzyszenia Fotografików Polskich (The Polish Photographic Society) przy YMCA. Kolejne przede wszystkim w czasie wakacyjnych podróży po Europie, Azji, Afryce i Ameryce. Choć jej prace brały udział w kilku wystawach Polonii, to nigdy nie miała możliwości pokazania ich na wystawie autorskiej.

Na ekspozycji prezentujemy wybór fotografii ze zbioru ponad siedmiu tysięcy diapozytywów znajdujących się w Ossolineum. Wybrane kadry pozwalają spojrzeć na świat okiem „Grety”.