Spotkania ossolińskie to cykl wykładów współorganizowanych od 2006 roku przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich i Ukraińską Narodową Bibliotekę Naukową im. Wasyla Stefanyka we Lwowie. Spotkania odbywają się pod honorowym patronatem Konsula Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej we Lwowie.
Celami spotkań są:
Prelegent – przedstawiciel kultury, nauki lub polityki – zwykle przyjeżdża z Polski, a na spotkania zapraszamy słuchaczy z opiniotwórczego środowiska Lwowa. Dla podkreślenia dwustuletniej historii Ossolineum zapraszani słuchacze otrzymują tydzień wcześniej papierowe zaproszenie wysłane tradycyjną pocztą.
Spotkania ossolińskie stały się rozpoznawalnym punktem na kulturalnej mapie Lwowa. Artykuły i notki ze Spotkań ukazują się we lwowskiej prasie i telewizji. Odbywają się co kwartał w pierwszą lub drugą środę miesiąca w dawnej siedzibie Ossolineum, dzisiaj gmachu głównym Ukraińskiej Narodowej Biblioteki Naukowej im. Wasyla Stefanyka we Lwowie. Od 8 listopada 2010 roku w ramach projektu Razem w Europie realizowanego wspólnie z Konsulatem Rzeczpospolitej Polskiej we Lwowie prelegenci zapraszani na Spotkania ossolińskie wygłaszają również wykład dla studentów lwowskich uczelni.