Marek Hłasko – odsłonięcie tablicy pamiątkowej, pokaz rękopisów i prelekcja

Rok 2024 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Marka Hłaski. Odsłonięciem tablicy pamiątkowej w Zaułku Ossolińskich rozpoczynamy serię wydarzeń poświęconych pisarzowi. Zapraszamy również na prezentację wybranych dokumentów, fotografii i rękopisów ze zbiorów Ossolineum, prelekcje i spacer wrocławskimi śladami twórcy.

8 maja 2024 roku (środa)

  • 15.00 – uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Zaułku Ossolińskich.
  • 15.30-17.00 – pokaz rękopisów, fotografii i dokumentów ze zbiorów Ossolineum związanych z Markiem Hłaską, Refektarz Ossolineum (ul. Szewska 37).
  • 16.00 – prelekcja dr Kamili Sowińskiej i Małgorzaty Urlich-Kornackiej: „Znałem tu wiele miejsc i wielu ludzi” – wrocławskie i dolnośląskie wątki biografii i twórczości Marka Hłaski, Refektarz Ossolineum (ul. Szewska 37).
  • 17.00 – spacer literacko-filmowy po Wrocławiu śladami Marka Hłaski z dr Kamilą Sowińską i Małgorzatą Urlich-Kornacką, spacer rozpocznie się na Dziedzińcu Ossolineum, zakończy na ulicy Świdnickiej i potrwa około 2 godziny.

 

9 maja 2024 roku (czwartek)

  • godzina 15.00-17.00 – pokaz rękopisów, fotografii i dokumentów ze zbiorów Ossolineum związanych z Markiem Hłaską, Refektarz Ossolineum (ul. Szewska 37).
  • godzina 17.00 – spacer literacko-filmowy po Wrocławiu śladami Marka Hłaski z Małgorzatą Urlich-Kornacką, spacer rozpocznie się na Dziedzińcu Ossolineum, zakończy na ulicy Świdnickiej i potrwa około 2 godziny.

10 maja 2024 roku (piątek)

  • 15.00-17.00 – pokaz rękopisów, fotografii i dokumentów ze zbiorów Ossolineum związanych z Markiem Hłaską, Refektarz Ossolineum (ul. Szewska 37).
  • 16.00 – prelekcja dr Kamili Sowińskiej: „Znałem tu wiele miejsc i wielu ludzi” – wrocławskie i dolnośląskie wątki biografii i twórczości Marka Hłaski, Refektarz Ossolineum (ul. Szewska 37).

O prowadzących

Dr Kamila Sowińska – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, studiów edytorskich i bibliotekoznawstwa. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Od ponad 20 lat pasjonuje się twórczością i biografią Marka Hłaski. Napisała pracę magisterską na temat Legendy Hłaski po 1989 roku, a w 2023 r. obroniła doktorat zatytułowany Marek Hłasko w „żywej pamięci”. Analiza archiwaliów, recepcji i wspomnień. Organizuje spotkania, wystawy i spacery śladami twórcy. Prowadzi na Facebooku stronę: Marek Hłasko – profil o pisarzu.

Małgorzata Urlich-Kornacka – filolożka, przewodniczka miejska po Wrocławiu, propagatorka turystyki filmowej i popularyzatorka filmowego dziedzictwa Wrocławia. Od kilku lat prowadzi tematyczne spacery po Wrocławiu, prelekcje i spotkania z ludźmi kultury w ramach Art Academy. Systematycznie publikuje na fejsbukowym profilu Filmowy Wrocław teksty dotyczące filmów zrealizowanych we Wrocławiu. Współautorka e-booka Filmowa róża wiatrów (2021) i przewodnika Filmowy Wrocław. Rynek i jego okolice (2024).

Opis prelekcji

Podczas prelekcji przedstawione zostaną wrocławskie i dolnośląskie wątki związane z życiem i twórczością Marka Hłaski: miejsca, w których mieszkał, pracował, które opisywał w swoich utworach i które uwiecznione zostały w filmach na podstawie jego prozy. Jak pisarz zdobył autograf Pabla Picassa? Jak bez biletu wchodził na walki bokserskie do Hali Ludowej (obecnie Hali Stulecia)? Gdzie poznał swoją późniejszą żonę Sonję Zieman i dlaczego nazywał ją „verfluchte Preußin” (cholerna Prusaczka)? Dlaczego neon we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych ma napis „Tu nie wywczas, tu film”? – podczas prelekcji będzie można znaleźć odpowiedź na te i inne pytania.  Omówione zostaną również wybrane rękopisy i dokumenty pisarza przechowywane w Dziale Rękopisów Biblioteki Ossolineum.

Opis spaceru

We wspomnieniach dotyczących wrocławskiego okresu życia Marka Hłaski najczęściej przywołuje się Sępolno i Biskupin. Podczas literacko-filmowego spaceru odwiedzimy miejsca w centrum Wrocławia, które związane są z życiem i twórczością pisarza. Będzie można usłyszeć o przechowywanych w Ossolineum rękopisach, maszynopisach i listach Hłaski, zobaczyć miejsca, które autor utrwalił w swojej prozie: Pamiętnik (1945–1946), Piękni dwudziestoletni oraz Sowa, córka piekarza, a także te, w których realizowano zdjęcia do filmu Pętla. Zostaną również przywołane adaptacje teatralne, które wystawiono na deskach wrocławskich teatrów.